Stavba probíhá podle harmonogramu, informuje developerská společnost. „Vzhledem k aktuální vysoké poptávce po skladových prostorách, kterých je na D1 tak blízko u Prahy nedostatek, jsme zahájili výstavbu poslední haly spekulativně, aniž bychom tehdy ještě měli nájemce, a vyplatilo se nám to. Čím dál tím víc potenciálních nájemců má totiž zájem o sklady, které sice budou vyhovovat jejich požadavkům včetně všech detailů, zároveň ale chtějí mít stavbu hotovou ve velmi krátkém čase,“ vysvětluje změnu přístupu skupiny k výstavbě ředitelka strategie UDI Group Marcela Fialková.

Spekulativní výstavbu se společnost UDI Group rozhodla využít také ve svém dalším areálu u Plzně blízko Přehýšova. „V logistickém centru Přehýšov aktuálně zahajujeme stavební práce na první hale o 50 tisících metrů čtverečních skladových ploch. O pronájem prostor areálu již totiž projevilo zájem několik nadnárodních nájemců, se kterými nyní jednáme,“ pokračuje Marcela Fialková. Areál v Přehýšově bude ještě výrazně větší než ten na D1. U dálnice D5 skupina plánuje celkem 130 tisíc metrů čtverečních ploch ve třech halách. Investice se zde bude pohybovat v celkové výši kolem 3,2 miliardy korun.

Nájemci z různých odvětví

V první z hal areálu Sázava Logistic Park na jaře zahájila provoz česká logistická společnost Wedo, která zde má již plně funkční třídírnu zásilek pro celou zemi (tzv. Superhub). Druhá, zároveň vůbec největší hala celého areálu, která má téměř 20 tisíc metrů čtverečních zastřešených ploch, už také pomalu finišuje. Své zařízení si v ní instaluje nájemce, kterým je německá logistická firma Nagel-Group. Bude zde skladovat potraviny pro tuzemský maloobchod. V areálu již roste také třetí hala, kde si v budoucnu zřídí svůj sklad a také showroom prodejce bazénů a trampolín Marimex. Poslední a zároveň nejmenší halu s necelými 6000 metry čtverečními plochy si nyní pronajala firma Emons. Areál na D1 tedy bude jako plně pronajatý a dokončený připraven k prodeji některému z nadnárodních provozovatelů logistických parků začátkem příštího roku, pokud se k tomu UDI Group rozhodne. „Zvažujeme ale také možnost, že si areál ponecháme. Uvidí se podle situace na trhu, co bude pro nás v danou chvíli zajímavější,“ podotýká Marcela Fialková.

Celý areál UDI Group Sázava Logistic Park cílí na ekologickou certifikaci v systému BREEAM na úrovni Very Good. Kvalitní tepelná izolace hal zajišťuje efektivní hospodaření s teplem. Energetický štítek počítá s kategorií B, tedy velmi úsporná stavba. Současné vysoké ceny energií jsou také důvodem, proč se UDI Group začala zabývat možností vybudovat na všech budovách ve svém portfoliu, kde to situace umožňuje, solární elektrárnu a zajistit tak uživatelům výhodnou cenu energií.

Na pozemku, který má 140 tisíc metrů čtverečních, bude zachován velký podíl zeleně. Na všech střechách budou instalovány světlé fólie, které snižují ohřívání vzduchu nad halami a tím zamezují vzniku efektu tzv. tepelného ostrova. Premiantem bude Sázava Logistic Park v hospodaření s dešťovou vodou. Ta se ze střech a všech zpevněných povrchů svede do retenčních nádrží a následně bude používána na závlahu zeleně v areálu. To je dnes běžný postup. V tomto logistickém parku navíc UDI Group nasadí inovativní systém na úpravu části dešťové vody na pitnou.

Zájem klientů o nové průmyslové prostory podle analýz společnosti Knight Frank nyní v Česku láme rekordy. Ve druhém čtvrtletí poklesla jejich neobsazenost až na úroveň jednoho procenta, což je historické minimum.