Čtvrtletní analýza realitně-poradenské společnosti 108 Agency však naznačuje, že v nadále velmi silné poptávce se objevují náznaky ochlazení. Snižuje se zájem například firem z oblasti e-commerce, za čímž může stát mimo jiné rostoucí nájemné i snižující se spotřeba domácností. Některé výrobní společnosti pak i z důvodu vysokých cen energií, pohonných hmot a dalšího sortimentu svou činnost omezují. „Všímáme si, že významné množství i velkých a středních společností odkládá rozhodnutí o relokaci nebo expanzi na další rok,“ dodává Jakub Holec, ředitel 108 Agency, podle nějž i na trh průmyslových prostor doléhá nejistý vývoj ekonomiky.

Na zásadní převis poptávky nad dostupnou nabídkou zareagovali developeři už vloni. Aktuálně 108 Agency registruje ve fázi realizace 1,29 milionu metrů čtverečních nových průmyslových prostor. Ostatně už ve druhém čtvrtletí bylo na trh dodáno celkem 197.381 metrů čtverečních moderních průmyslových ploch, což je mezikvartální nárůst o 128,83 %. Většina z nových projektů však již zná své budoucí nájemce. Rychlý přírůstek ploch se na celkové neobsazenosti proto příliš neprojeví. Vzhledem k množství negativních ekonomických faktorů se nedá očekávat navýšení podílu spekulativní výstavby na celkovém přírůstku nových ploch.

Poptávka i přes uvedenou obezřetnost části nájemců, ochlazení globální ekonomiky a řadu negativních faktorů na celonárodní úrovni zůstává vysoká. Hrubá poptávka dosáhla ve druhém čtvrtletí celkem 631.849 metrů čtverečních, bez přejednání to bylo 489.685 metrů čtverečních. „V obou případech jde o lepší výkon než v předešlém kvartálu. Pokud bychom však odečetli historicky rekordní transakci v Panattoni Parku Cheb, jednalo by se oproti minulému kvartálu o pokles,“ dokládá mírné zpomalení industriálního trhu Michal Bílý, analytik 108 Agency.

První náznaky ochlazení přicházejí v době, kdy v lokalitách kolem velkých měst nejsou k dispozici prakticky žádné volné plochy. Z hlediska dostupnosti bylo na konci června nejvíce volných průmyslových ploch v Plzeňském kraji, Olomouckém kraji a na Vysočině. Kvůli nedostatku rozvojových ploch roste zájem developerů o brownfieldy a jejich regeneraci. Výstavba na nich bude stále častější i kvůli postupnému utlumování těžkého průmyslu nebo výroby s vysokou uhlíkovou stopou. Potenciál projektů tohoto typu tedy ještě poroste.

Nedostatek volných ploch vede ke kontinuálnímu růstu cen nájemného. Ve většině regionů se průměrná cena nájmu dostala nad hranici 5 eur za čtvereční metr – celorepublikový průměr je v současnosti 5,50 eur za metr čtvereční. Dostupné plochy pod zmíněnou průměrnou částkou jsou v krajích Jihočeský, Karlovarský a Ústecký. V hlavním městě Praha se průměrná výše nájemného vyšplhala na úroveň 7,25 eur za metr čtvereční. Jihomoravský kraj vykázal za druhé čtvrtletí průměrné nájemné 5,80 eur za metr čtvereční. Růst nájemného se v regionech nezpomalí zřejmě minimálně do konce tohoto roku. V okolí velkých měst, kde poptávka stále významně převyšuje nabídku, bude růst nájemného pokračovat i příští rok. Nicméně už ne tak dynamicky jako v uplynulém roce.

Letošek by se co do objemu pronajatých skladových a výrobních prostor mohl podle analytiků 108 Agency vyrovnat loňskému roku, pokud ve druhé polovině roku nepřijde výraznější ochlazení trhu. Během roku 2021 byly uzavřeny nájemní transakce pokrývající 2,39 milionu metrů čtverečních.