„Modletický sklad letos slaví 20 let od startu svého provozu, takže dostal v podobě nového skladu pro ovoce a zeleninu krásný dárek k narozeninám. Celý areál prošel výraznou změnou, která se netýká pouze větší kapacity, ale například také efektivnějšího využití stávající plochy areálu ve prospěch zrychlení zbožových toků in/out,“ říká Juraj Bendík, vedoucí logistiky Kaufland ČR.

Vybudování nového skladu předcházelo několik etap, které společnost musela realizovat kvůli efektivnímu využití celého logistického komplexu. Výstavba započala v říjnu 2020 novou budovou centrální vrátnice s přilehlým rozšířeným parkovištěm nákladních vozidel. Objekt vrátnice byl otevřen v květnu 2021 a dodal areálu nejen punc moderního logistického centra, ale především přinesl větší pohodlí zaměstnancům i řidičům nákladních automobilů, kteří do areálu denně míří s dodávkami zboží nebo zajišťují zásobování obchodních domů.

Navazujícím krokem byla modernizace čističky odpadních vod. Ta zvýšila svou původní kapacitu, ale především se stoprocentně spoléhá na ekologické čistění, které je založené na působení biologických mikroorganizmů a bakterií. Modernizace byla dokončena v listopadu 2021. Tímto krokem byl areál připraven na nejzásadnější proměnu: výstavbu nového skladu ovoce-zelenina. Ten ve své konečné podobě ztrojnásobil dosavadní kapacitu pro skladování zboží na 15.000 metrů čtverečních.

Nová budova disponuje nejmodernějšími technologiemi pro zajištění co nejnižších energetických nároků. Mezi ně patří chytré řízení osvětlení, chlazení i chytré řízení ostatních instalovaných technologií v závislosti na jejich aktuálním stupni využití. Objekt je od počátku navržen tak, aby v něm v blízké budoucnosti mohla být instalována automatizace pro kompletaci zboží, která je v oblasti sortimentu ovoce-zelenina naprostou technologickou raritou.

Hlavní motivací pro rozšíření areálu bylo nejen zajištění dostatečné skladovací kapacity pro progresivní expanzi, kterou v posledních letech Kaufland v České republice zaznamenal, ale myslelo se také i na praktičnost a pohodlí zaměstnanců. Současně s moderním skladem ovoce-zelenina byl vybudován nový víceúrovňový parkovací dům pro osobní automobily. Nechybí dobíjecí stanice pro elektromobily i elektrokola nebo chytrý systém pro vjezd a výjezd do a z parkovacího domu založený na principu čtení SPZ vozu.

Do konce roku 2022 je v plánu i rozšíření skladu čerstvých potravin. Tento krok zakončí cestu proměny areálu s celkovou investicí blížící se částce 1,2 miliardy korun.

K pokročilým logistickým provozům patří i distribuční centrum Kauflandu v Olomouci s novou přístavbou, která byla finalizována v závěru loňského roku. Vyrostl zde sklad pro automatické zaskladňování palet tzv. Hochregal (HRL) s kapacitou 23.500 paletových míst a do finální fáze se dostává stavba haly s integrovaným automatickým vyskladňovacím systémem AKL pro distribuci pomaluobrátkového sortimentu s kapacitou do 10.000 palet.