„Velkým posláním investora do průmyslových nemovitostí je nejen budovat moderní a funkční budovy šetrné k přírodě, ale stejně tak pečovat i o bezprostřední sousedství svých projektů a širší komunitu. Těší mě, že při pohledu zpět na roky, které působíme v Karlovarském kraji, za sebou můžeme vidět nespočet aktivit, jimiž jsme přispěli k ekonomickému růstu regionu, vytvořili přidanou hodnotu a troufám si říct, že do jisté míry pozměnili jeho ráz pozitivnějším a atraktivnějším směrem,“ říká Milan Kratina, CEO Accolade.

Skupina Accolade odstartovala své podnikatelské aktivity v karlovarském regionu v roce 2013. Tehdy byla výchozí pozice lokality do značné míry ovlivněna také vlastní historickou zátěží. „Oblast bývalých Sudet byla dlouho na okraji zájmů jak politiků, tak také investorů, kraj se potýkal s jednou z nejvyšších nezaměstnaností v rámci České republiky a zároveň s nejnižšími platy,“ komentuje Milan Kratina s tím, že Accolade se podařilo v lokalitě celkově přispět k vytvoření více než 3,5 tisíce pracovních míst.

Skupina uvádí, že byla prvním velkým investorem do výstavby průmyslových a logistických prostor, který do kraje přišel. To přilákalo řadu firem, které zde najednou měly potřebnou infrastrukturu a s pronájmem budov začaly vytvářet i nová pracovní místa. „Region se v posledních letech změnil k nepoznání. Zvedla se životní úroveň, zvýšily se platy. Místní obyvatelé mají příležitosti uplatnit se i ve vysokém managementu a nemusejí hledat pozice odpovídající jejich kvalifikaci v jiných regionech,“ konstatuje Martina Životová, zástupkyně ředitele oddělení developmentu, která právě z karlovarského regionu pochází.

Cheb jako vyhledávaná lokalita

Karlovarský kraj je v současnosti mezi investory a podnikateli vnímán jako region příležitostí s velkým rozvojovým potenciálem, a to i díky dobrému dopravnímu napojení na Prahu a Německo i průmyslové tradici.

Zatím největší investici Accolade v karlovarském regionu představuje průmyslový park u Chebu, jehož hodnota je 4,3 miliardy korun. Areál byl v roce 2017 vyhlášen nejlepší průmyslovou zónou ve střední Evropě. Park získal také certifikaci udržitelnosti BREEAM na úrovni Very Good a Excellent, což z něj udělalo jeden z nejlépe hodnocených udržitelných průmyslových areálů nejen v Česku, ale i v celé střední Evropě. Má výhodnou dopravní dostupnost díky blízkosti dálnice D5 a několika německým napojením. Městem také prochází evropský železniční koridor z Prahy do Norimberku. Kontejnerový terminál v německém městě Hof je vzdálen pouhých 54 kilometrů. Mezi nájemci parku figurují nadnárodní společnosti jako je například Tchibo, DHL, BWI, TFS či Nexans.

V Chebu pak na místě bývalých strojíren pod taktovkou Accolade a developera Panattoni vznikl ještě druhý průmyslový park. Jeho součástí je budova, která byla v době dokončení, tedy v roce 2020, oceněna jako nejekologičtější hala tohoto typu na světě. Cheb South obdržel certifikaci udržitelnosti BREEAM na úrovni Outstanding s rekordním skóre 90,98 %. Uplatňuje se tak zde například splachování dešťovou vodou, stínění předokenními žaluziemi a v okolí budovy se nachází hmyzí hotel či venkovní posilovna pro zaměstnance.

Další projekty na obzoru

Skupina Accolade plánuje do budoucna rozšířit své portfolio v regionu o téměř 260 tisíc metrů čtverečných průmyslových ploch. Aktuálně jsou již ve výstavbě tři budovy o celkové ploše 145 tisíc metrů čtverečních, jejichž hodnota přesáhne 6 miliard korun. Další nové projekty vzniknou jak ve stávajících parcích u Chebu, tak i v Karlových Varech či jiných lokalitách.

„Pamatuji si ještě dobře dobu, kdy karlovarský region v plánech investorů a nájemců nijak zásadně nefiguroval. Dnes je to zcela opačně a jsem rád, že se nám podařilo toto smýšlení obrátit a nastartovat tak novou průmyslovou éru kraje. Kromě investic do aktuálně rozestavěných projektů jsou již další průmyslové parky v procesu plánování a povolování,“ dodává Milan Kratina.