Že prvním nájemcem nového parku bude právě Amphenol, to má hned několik výhod pro Ostrovany. Firma se do nové lokality stěhuje právě z centra Ostrova, což umožní vyvedení nákladní dopravy na okraj města. Protože 70 % pracovní síly tvoří lidé z Ostrovska, relokace jim nenavýší dojezdové vzdálenosti.   A s plánovaným rozšířením výroby také vzroste počet zaměstnanců ze stávajících 300 na 350. V nové hale se bude vyrábět velmi široká škála sortimentu – komponenty pro medicínskou techniku, zemědělské a stavební stroje, fotovoltaické systémy, bateriová úložiště i tepelná čerpadla. Perličkou je, že konektory z produkce Amphenol Industrial jsou součástí osvětlení Eiffelovy věže v Paříži.

Společnost Amphenol Tuchel Industrial působí v segmentech průmyslu, automatizace, železnice, medicínské techniky, elektromobility či mobilní komunikace. V karlovarském regionu patří k dlouhodobě nejstabilnějším zaměstnavatelům a součástí její filosofie je podpora profesního růstu vlastních zaměstnanců. „V období covidu nám vzrostly tržby dvouciferně a nyní předpokládáme, že budeme pokračovat v růstu, který odpovídá dvojnásobku průměru na trhu. Příští rok dosáhneme poprvé v historii firmy tržeb 100 milionů eur. Jsme na nejlepší cestě obsadit pozici lídra ve výrobě nabíjecích konektorů pro elektromobily,“ sdělil Joachim Schmidt, jednatel společnosti Amphenol Tuchel Industrial GmbH v Německu.

„Nová hala nám pomůže zvýšit efektivitu v logistice o více než 10 % a rozšířit výrobní kapacity tak, aby dokázaly pojmout stoupající poptávku na trhu. V Ostrově jsme už téměř 30 let a jsme rádi, že zde zůstaneme nadále, protože tento region má pro nás perfektní strategickou pozici. Jednak je blízko k našemu regionálnímu sídlu v německém Heilbronnu a jednak nám umožňuje zásobovat zákazníky v Evropě do jediného dne.  Díky projektu Panattoni můžeme optimalizovat provoz a zároveň se připravit na další růst včetně rozšíření našeho vývojového centra kabelových svazků. To nám umožňuje nabízet nové pozice také pro vysoce kvalifikované odborníky a v souladu s naší filozofií zvyšování zaměstnanecké spokojenosti věříme, že nová hala pro nás bude krok správným směrem ke zlepšení pracovního prostředí,“ říká Jiří Gerner, manažer závodu společnosti Amphenol v Ostrově.

„Průmyslová zóna se neodkazuje na někdejší Škodu Ostrov pouze vzpomínkou, ale pojí se s ní doslova fyzicky. V počáteční fázi se nám totiž podařilo zrecyklovat naprostou většinu demoličního odpadu, který místo odvozu na skládku nalezl využití přímo v areálu jako náhrada za přírodní zdroje. Panattoni Park Ostrov North je tedy naprosto unikátním projektem cirkulární ekonomiky, který odpovídá na požadavky doby v souvislosti se Zelenou dohodou a dekarbonizací. Jsem přesvědčen, že průkopnická investice ukáže cestu pro budování průmyslové infrastruktury v nových nízkoemisních podmínkách. Obě dvě plánované budovy budou aspirovat na mimořádně vysoké hodnocení v ekologické certifikaci BREEAM dle nejnovějších standardů,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro ČR a SR.

„Panattoni pro mě vždy bude firmou, která nás zbavila obří a dlouho neřešené zátěže v podobě zchátralého areálu Škody Ostrov. Vážím si jí jako firmy, která byla ochotna investovat obrovské prostředky do kompletní revitalizace. A co jiného než moderní průmysl by na tomto místě mohlo být? Jsem přesvědčen, že společně píšeme novou kapitolu ostrovského průmyslu a já doufám, že to bude kapitola velmi úspěšná. Přál bych Panattoni a Ostrovu, aby k nám našli cestu prestižní investoři. Věřím, že budou mít u nás vždy dveře dokořán,“ říká starosta města Ostrov Jan Bureš.

Na základě schváleného územního plánu a vydaného stavebního povolení vzniknou na rekultivovaném brownfieldu po Škodě Ostrov dvě budovy. Kromě té, kterou zčásti obsadí Amphenol, je součástí záměru i větší budova s rozlohou přes 100 000 m2, která může přilákat některou z rostoucích společností z oblasti e-commerce.