Nově se nedostatek skladových ploch k pronájmu začíná projevovat nejen v nejexponovanějších areálech kolem Prahy a Brna, ale i v Plzni a dalších regionech. Výstavba nových hal nebo rozšiřování již stávajících projektů přitom zaostává za strmým vývojem poptávky. Tuto disproporci ilustrují údaje z posledního čtvrtletí loňského roku: „Zatímco dokončeno bylo 142.130 metrů čtverečních průmyslových ploch, nové pronájmy byly uzavřené na více než 430.000 metrů čtverečních. Pokud by se započetla i přejednání stávajících smluv, činil by čtvrtletní objem realizovaných pronájmů dokonce téměř 620.000 metrů čtverečních,“ upřesňuje Michal Bílý, analytik 108 Agency.

Neuspokojena nezůstává jen poptávka po větších logistických prostorách, ale i těch do jednoho tisíce metrů čtverečných. Palčivá je situace zejména pro Prahu, v níž působí nejvíce menších obchodních firem, které plochy o této velikosti poptávají nejvíce. Poslední loňské čtvrtletí doložilo i zvýšenou poptávku po krátkodobých pronájmech. Ta vrcholí především v období od listopadu do února, které společnosti z oblasti maloobchodu nebo e-commerce využívají pro předvánoční expanzi nebo flexibilní vykrytí logistických služeb. „Zatímco v roce 2020 jsme měli pro krátkodobé poptávky tři až čtyři možnosti, vloni jsme na jeden podobný prostor registrovali tři až čtyři zájemce,“ přibližuje strmý vývoj trhu průmyslových prostor Robert Sgariboldi, vedoucí oddělení průmyslových a logistických pronájmů 108 Agency.

Míra neobsazenosti průmyslových prostor v jednotlivých čtvrtletích 2020 a 2021.

Převis poptávky, díky němuž klesá neobsazenost, trvá už několikátý kvartál v řadě. Už v roce 2021 proto začali developeři ve velkém skupovat rozvojové pozemky a rozšiřovat svůj pozemkový fond pro případnou budoucí výstavbu. Rok 2021 byl z pohledu investic do nových pozemků dokonce jedním z rekordních.

Na dalších místech se už staví a řada projektů má předjednané nájemce ještě před dokončením. Mezi největší aktuálně rozestavěné projekty patří například Panattoni Park Kojetín, Panattoni Park Cheb South, VGP Park Olomouc a P3 Ostrava Central.

Většina developerů se po delším období obezřetnosti opět pustila do tzv. spekulativní výstavby, kdy nájemce budou hledat až po dokončení nových prostor. Spekulativně staví například developerské společnosti P3 ve Stochově a Ostravě, GLP v Holubicích u Brna nebo Panattoni v Týništi nad Orlicí, Chebu a Ostrově. Intenzivně se v této oblasti angažuje také developer CTP, který připravuje spekulativní výstavby napříč svým portfoliem. Mezi jeho hlavní projekty patří největší průmyslový a hi-tech park v Česku CTPark Brno (na snímku) a městský obchodní park CTPark Brno Líšeň. Na Moravě jsou to dále parky v Ostravě Porubě a v Lipníku nad Bečvou, v Čechách pak v Žatci a Aši.

Popsané trendy na trhu průmyslových nemovitostí vedou k dynamickému růstu nájemného. V širší Praze zaplatí nájemci za čtverečný metr už od 5,25 do 7,00 eur za měsíc. Ještě na konci roku 2019 to přitom bylo od 4,10 do 4,60 eur. Podobné navýšení zažívá i Brno. Nájemné v ostatních krajích roste pomaleji, ale vytrvale. Průměrná výše nájmů v České republice se pohybuje od 4,40 do 5,50 eur.