Trh průmyslových nemovitostí znovu čelil dalším výzvám. Chci ocenit dobrou práci svých kolegů, kteří dokázali vycházet vstříc různým potřebám našich nájemců a podpořit jejich byznys,“ řekl Peter Jánoši, který v P3 zastává pozici ředitele pro Českou republiku a Slovensko. 

 

53 % pro logistiku

Více než polovina nově pronajatých ploch v českých P3 parcích slouží pro potřeby logistiky. Mezi dohody s největším objemem patřilo prodloužení pronájmu FM Česká v Lovosicích nebo DB Schenker ve Strančicích. Objem pronájmů pro firmy působící v obchodě a e-commerce loni u P3 tvořil necelou 1/4. „Logistika patří mezi tradiční segment v průmyslových parcích a její aktuální sílu lze přisuzovat i změnám dodavatelských řetězců a snahou stěhovat více zásob do Evropy,“ vysvětluje Jan Andrus, šéf pronájmů v P3.

 

75 % prolongace a expanze

Naprostou většinu nových smluv uzavřela P3 v loňském roce se společnostmi, které už v P3 parcích působí. „Vývoj na trhu motivoval nájemce k tomu, aby si upevnili své pozice ve strategicky výhodných lokalitách, a to za předvídatelných podmínek. Společným jmenovatelem tohoto trendu je hledání jistoty a stability v turbulentní době a prostředí. V tom máme jako P3 Logistic Parks výhodu, máme za sebou silného investora a průmyslové parky stavíme, vlastníme i spravujeme, a tak uvažujeme v dlouhodobé perspektivě, kterou nyní nájemci dokážou ocenit,“ vysvětluje Jan Andrus.

 

6 % flexibility

Příkladem toho, že P3 umí reagovat i na opačný trend, jsou krátkodobé pronájmy, které v loňském roce tvořily 6 %. Nejčastěji se jednalo o plochy v jednotkách tisíc metrů čtverečních, ale je mezi nimi například i pronájem téměř 12 000 m2 v parku P3 Prague D6, o které projevila zájem jedna oděvní společnost. „I v době s vysokou obsazeností hledáme způsoby, jak vyjít vstříct klientům, kteří potřebují v krátké době zahájit logistické operace. Vyžaduje to samozřejmě maximální nasazení a vysokou flexibilitu. Zákazníci nás většinou odmění tím, že krátkodobý nájem přejde na dlouhodobý,” prozrazuje Leasing Manager Sean-Jason Valta.

 

10 % nováčků

P3 má v portfoliu 204 nájemců. „Plochy pronajaté firmám, jež s námi zahájily svou první spolupráci, tvořily loni asi desetinu. Jejich skladba je již tradičně velmi pestrá, a tak v našich halách najdeme knihy, mrazáky i testovací laboratoř,“ prozrazuje Marek Orolín Leasing Manager z českého týmu. Zajímavou skupinu tvoří například vydavatelství knih Euromedia Group v P3 Prague D6 a dva distributoři tiskovin, Česká distribuční a Media print & Kappa v Horních Počernicích. S papírem souvisí i stroje pro zpracování lepenky a kartonů, které se zabydlely v Plzni, další technika obsadí haly v Ostravě, ať už ta manipulační (Linde Material Handling) nebo chladící (Tefcold CZ). TOP 10 loňských přírůstků doplňuje také expediční společnost PJ Expedis, výrobce kamenných kobercových podlah Piedra Natural, pěstitel brambor Brop nebo akreditovaná laboratoř ACT Lab, která se specializuje na testování outdoorového vybavení.

 

97% nárůst BTS a 59 000 m2 nově pronajímatelných ploch

Aby bylo co pronajímat, je potřeba také stavět,“ připomíná development manažerka Tereza Nešlehová a pokračuje: „v loňském roce jsme rozšiřovali parky P3 Ostrava Central, P3 Prague D6 a P3 Prague D11, celkem jsme vybudovali téměř 59 000 m2 nově pronajímatelných ploch.“ Poměr mezi spekulativní výstavbou a BTS byl relativně vyrovnaný. Přestože pronájmy prostor postavených na míru konkrétním nájemcům tvořily z celkového objemu pronájmů necelou desetinu, přesně 27 661 m2, i tak se meziročně jedná o 97% nárůst. „Pro výstavbu na míru máme k dispozici atraktivní lokality. Loni jsme představili projekt desetitisícové haly v P3 Prague D6, a s ohledem na blízkost hlavního města nepřekvapí, že jsme poměrně záhy začali stavět pro konkrétního zájemce. Letos pokračujeme s výstavbou v Ostravě, Lovosicích a Myslince u Plzně,“ potvrdil šéf developmentu Aleš Zacha.

 

7 m2- nejmenší pronajatá plocha

Do statistik se propisují i raritní smlouvy na pár metrů čtverečních. „Jedná se obvykle o dorovnávání ploch, typicky v halách, kde nějakou část stavby tvoří společné části budovy,” vysvětluje koordinátorka pro development a leasing Pavla Štěpánovská.  Zajímavostí může být i pokračující zájem o kancelářské prostory. Více než 3,5 tisíce m2 kanceláří P3 pronajala nájemcům, kteří v parcích nemají ani m2 skladových nebo výrobních ploch. „Rozdíl mezi nejmenším a největším dealem roku 2022 se pohybuje v řádu tisíců. P3 parky zkrátka nabízí skvělý prostor pro práci, ať už jsou nároky na m2 jakékoliv,“ dodává závěrem Adéla Bohuslavová, analytička P3 pro leasing a development.