Developeři reagují na novou vlnu poptávky především z e-commerce

Navzdory dílčímu poklesu výstavby v loňském roce vidíme řadu nových projektů i developerů. Reagují na novou vlnu poptávky především z e-commerce a operátorů na tuto oblast navázaných,“ konstatuje Dušan Drábek, vedoucí oddělení pronájmu průmyslových a logistických nemovitostí v mezinárodní poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate.

Na konjunktuře výstavby průmyslových prostor se podepisuje zvýšená aktivita nájemců. Poslední kvartál loňského roku byl se 459 760 m² hrubé realizované poptávky vůbec nejsilnějším čtvrtletím od roku 2016. „Dokladem růstu celého segmentu, za nímž stojí expanze online obchodu, je oživení developmentu v regionech,“ konstatuje Kamila Breen, která v BNP Paribas Real Estate vede oddělení průzkumu trhu a poradenství. Zjednodušeně lze říci, že industriální sektor rostl i v důsledku vynuceného útlumu tradičních maloobchodních formátů.

Růst poptávky po logistických plochách v Plzeňském kraji

Růst poptávky po logistických plochách v Plzeňském kraji, zejména díky poloze v blízkosti hranic s Německem, láká developery k masivní výstavbě. V Plzeňském kraji je aktuálně rozestavěno 92 000 m2 logistických ploch.  Pozadu není ani Moravskoslezský kraj, kde se plánuje postavit až 400 000 m2 průmyslových ploch.

Praha? Málo ploch!

Jasně dominantní pozici, s 35% podílem celkové pronajímatelné plochy, si zachovává Praha a okolí. „Poptávka po skladových prostorech v širší Praze je vyšší, než co jsou developeři schopni dodat. To iniciuje vznik nových projektů ve středních Čechách, jejichž atraktivita postupně roste,“ dodává Dušan Drábek. Ve čtvrtém kvartále 2020 se Praha a okolí podílela na nových pronájmech dvaceti sedmi procenty.