Distribuční centrum v Kojetíně je podle developera a investora jedinečné nejen svou velikostí, ale především tím, jak zásadní úsporu zastavěné plochy nabízí. Zatímco celková rozloha haly přesahuje 187 tisíc metrů čtverečních, půdorys zabírá méně než třetinu, tedy pouze 51 tisíc metrů čtverečních. Výška budovy přesahuje v místech, kde vedou schodišťové šachty, 27 metrů.

„Jsem opravdu hrdý, že dnes můžeme předat Amazonu stavbu, která je naprostou jedničkou, co se týče propojení moderních technologií a šetrnosti k životnímu prostředí. Už dobrovízský projekt byl v těchto oblastech unikátní, avšak distribučním centrem v Kojetíně jsme se opět posunuli o několik generací dál. Věřím, že nejmodernější logistický areál pomůže Amazonu v další expanzi v e-commerce sektoru, jenž v posledních letech zažívá doslova boom,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko s tím, že projekt bude díky velkému množství pracovních příležitostí přínosný pro celý region.

„Těším se na to, že Amazon v novém robotickém centru nabídne moderní pracovní prostředí, kde zaměstnancům budou práci usnadňovat speciální robotické jednotky. Při plném zprovoznění budovy zde zaměstnáme až dva tisíce stálých pracovníků,“ konstatuje Michal Šmíd, generální manažer společnosti Amazon pro Českou republiku.

V areálu bývalého cukrovaru

Nová distribuční hala vznikla na pozemcích bývalých usazovacích nádrží cukrovaru. Železobetonovým recyklátem z jeho demolice byla zavezena okolní kaliště. Celý brownfield bylo proto nutné před zahájením stavby sanovat a odstranit ekologické zátěže.

„Investice do revitalizace dosluhujících nebo chátrajících areálů je naše specializace. Jsem hrdý na to, že se nám opět podařilo na pozemcích s nízkou ekologickou hodnotou společně vytvořit průmyslovou zónu, která se zařadí na úplnou špici v oblasti šetrné a technologické výstavby. Díky navázání na lokální průmyslovou tradici se z města Kojetín stane jedno z center evropské scény online nákupů a věřím, že tak opět přispějeme k dalšímu růstu životní úrovně v této oblasti,“ doplňuje Milan Kratina, CEO investiční skupiny Accolade.

Náročný projekt s řadou specifik

Samotná výstavba čtyřpodlažní budovy byla v mnoha ohledech specifická a náročná z hlediska koordinace stavebních prací i firem na staveništi. V jeden moment se na stavbě pohybovalo vždy okolo tisícovky lidí. Pro srovnání u jednopodlažních budov jde standardně o zhruba 150 lidí. Stavbu na klíč zajišťovala společnost Goldbeck Bau, která na ní spolupracovala zhruba s šedesáti převážně českými subdodavateli.

Logistická hala splňuje přísné ekologické požadavky a aspiruje tak na mimořádně vysoké hodnocení v rámci ekologické certifikace BREEAM New Construction na úrovni Excellent. Tato ambice ovlivnila stavbu budovy hned od počátku.

Společnost Goldbeck Bau má 12 kilometrů od Kojetína továrnu na výrobu betonových prvků. Díky tomu, že je v blízkosti areálu železnice, bylo možné dovézt na stavbu ekologicky vlakem přibližně 6800 panelů, jejichž váha přesáhla více jak 80 tisíc tun. Vlaky nahradily přes 2200 kamionů, které by bylo potřeba využít k přepravě těchto panelů. Právě to, z jaké vzdálenosti se dováží stavební materiál, je jedním z mnoha kritérií, které se hodnotí v průběhu certifikace BREEAM.

Důraz na ekologii a udržitelnost je patrný i v dalších aspektech. V areálu se počítá i například s ještěrkovištěm a včelími úly. Samozřejmostí bude i vysázení 500 stromů, 300 z nich přímo v areálu, zbytek v Kojetíně. Celé distribuční centrum se bude místo plynu vytápět tepelnými čerpadly.

„Záleží nám také na tom, aby byl provoz ohleduplný k životnímu prostředí, a proto jsme na střechu nainstalovali moderní fotovoltaické panely o výkonu 4 MW. To pro představu převyšuje běžné domovní instalace o tři řády,“ uzavírá Michal Šmíd za Amazon.