Areál po bývalých sklárnách v Teplicích znovu naplno ožil. Na jeho místě dnes stojí díky úspěšné revitalizaci brownfieldu moderní areál Panattoni Park Teplice South, který je nyní kompletně v rukou nájemců a plně v provozu. Poslední volné místo v něm vedle výrobních společností obsadila nizozemská společnost Raben Group, přední poskytovatel logistických služeb.  Do svého užívání si převzala prostory o velikosti 2 500 metrů čtverečních.

„Zahájení činnosti na nové adrese v Panattoni Park Teplice South je pro nás významným krokem. Dojde k především výraznému posunu kvality námi poskytovaných logistických služeb - díky dvojnásobné kapacitě skladovacích prostor uspokojíme požadavky klientů mnohem efektivněji. Na výraznou pozitivní změnu ve kvalitě pracovního prostředí se mohou těšit také naši zaměstnanci, “ říká Jakub Trnka, generální ředitel společnosti Raben pro ČR a SR.

S výstavbou na brownfieldech máme v ČR mnohaleté zkušenosti. Přesto je každý dokončený průmyslový park na území s průmyslovou historií pro nás zdrojem poučení a nových zkušeností. Díky výborné kombinaci nájemců jsme mohli vytvořit průmyslový park s řadou unikátních parametrů.  Z nových a efektivních prostor nebude benefitovat jen společnost Raben, ale zejména její zaměstnanci, kteří jistě ocení přesun ze starých budov s nízkým pracovním komfortem,“ doplňuje Pavel Sovička, generální ředitel, Panattoni pro ČR a SR.

E-commerce, logistika i výroba

Panattoni Park Teplice South se skládá ze dvou budov vybavených řadou prvků zlepšujících bezpečnost a efektivitu provozu. První novou halu o velikosti 9 300 metrů čtverečních začal před dvěma lety využívat český prodejce sanitární techniky Sanitino. Později se přidal dánský dopravní gigant Maersk a německá výrobní společnost Exyte Technology. Společnost Maersk zaujímá prostory o velikosti 14 300 metrů čtverečních, které využívá pro skladování a distribuci baterií do elektromobilů. S ohledem na činnost nájemce v hale, kdy jde o zcela unikátní provoz sloužící také pro hloubkovou kontrolu kvality nabíjení baterií, je prostor rozdělen na čtyři nezávislé, požárně odolné sekce. Na místě jsou dále instalovány kamery pro termální monitorování.

Zbývající plochu 6 350 m2 využívá pro účely výroby společnost Exyte Technology, která je světovým lídrem v plánování, vývoji a dodávce ventilátorových filtračních jednotek a konstrukcí špičkových výrobních systémů. Jejich výrobky pomáhají udržet naprosto čisté prostory, ve kterých se vyrábějí špičkové high-tech produkty jako například polovodiče a čipy.

Revitalizace brownfieldu zbavila okolí ekologické zátěže

Panattoni Park Teplice South se nachází na území bývalých skláren Kavalier, kde se vyráběly odměrné válce a zkumavky, které v 70. a 80. letech patřily ke špičce v oboru. Poté co vlastník přesunul výrobu jinam, areál začal chátrat. Při jeho sanaci došlo k odstranění staré ekologické zátěže, zejména desítky let nahromaděné vrstvy dehtu a škáry, které byly pozůstatkem generátorového plynu z hnědého uhlí. Část stavebního materiálu se recyklovala a znovu využila jako například rozemleté původní betonové desky, které nyní slouží pro zpevnění základů. Další zajímavostí je, že při stavbě byla využita dosluhující recyklační linka na stavební materiály, která v areálu fungovala. Celá hala aspiruje na prestižní hodnocení Excellent v rámci ekologické certifikace BREEAM New Construction.