„V letošním roce jsme zaznamenali nebývalý zájem investorů o kvalitní průmyslové a logistické nemovitosti v atraktivních lokalitách se silnými nájemními smlouvami. Tato transakce nebyla výjimkou. Poptávka je motivována velkým zájmem investorů prakticky ve všech regionech, bezprecedentně nízkou mírou neobsazenosti (aktuálně pod 2,5 %), rekordním růstem nájemného a velmi dobrými vyhlídkami do budoucna, které jsou poháněny růstem online nakupování a měnícími se potřebami v rámci dodavatelského řetězce,“ říká Katarína Brydone, vedoucí oddělení investic v CBRE, jejíž tým letos uzavřel 12 transakcí v celkové hodnotě dosahující 450 milionů eur.

Trh logistických a industriálních nemovitostí v tuzemsku každým rokem vzroste o přibližně 10 % a za posledních 10 let se jeho velikost více než zdvojnásobila. V současnosti dosahuje podle CBRE 9,5 milionu metrů čtverečních. Přesto poptávka převyšuje nabídku, když byly za necelé 3 roky pronajaty zhruba 3 miliony metrů čtverečních. „I přes prudký pokles yieldů dosahují zdejší nemovitosti stále atraktivních výnosů v evropském kontextu: aktuálně činí 4,25 %, což je o 95 % více než v sousedním Německu. Jsme rádi, že se nám touto transakcí podařilo dosáhnout nového rekordního yieldu pro Ostravsko,“ dodává Katarína Brydone.

Patrně rekordní logistická transakce letošního roku v ČR zahrnovala tři nově dokončené prémiové haly v areálu Logistics Park Nošovice (na snímku) s hrubou pronajímatelnou plochou 64.000 metrů čtverečních. Jejich výhradním a dlouhodobým nájemcem je firma Hyundai Glovis, která zajišťuje logistické služby pro výrobní závod nedaleké automobilky Hyundai Motor, jež vyrábí oblíbený vůz Tucson či elektrický automobil Kona Electric. A dále byly předmětem transakce dvě moderní haly o celkové ploše 77.000 metrů čtverečních v areálu Ostrava Airport Multimodal v Mošnově. Obě nemovitosti jsou plně pronajaty, přičemž mezi nájemce patří například společnosti Continental Barum, DHL, Hyundai Glovis, M.K. Invest, Rhenus Logistics, Skladon a UFI Filters.

Logistický park těží ze své strategické polohy přímo u mezinárodního letiště Leoše Janáčka Ostrava v průmyslové zóně Mošnov s přímým napojením na dálnici a železnici. Součástí areálu je terminál kombinované dopravy se strategickým umístěním na plánované Nové hedvábné stezce, který je ve středoevropském měřítku unikátní svou velikostí a maximální kapacitou překládky.

„Těší mě, že tato transakce ukazuje, jak J&T společně s Concens Investments neváhají vstoupit do méně etablovaných lokalit s velkým potenciálem, dokážou přilákat renomované a finančně stabilní nájemce a umí dodat opravdu prvotřídní investiční produkty,“ uzavírá Daniel Kollár, projektový manažer J&T IB Capital Markets.