Přesto uplynulé čtvrtletí podle poradenské společnos BNP Paribas Real Estate přineslo několik podnětných zkušeností. K nejdůležitějším patří investiční aktivita v regionech. Vedle prodeje kancelářského komplexu Nová Karolina Park v Ostravě na to mají vliv především akvizice průmyslových nemovitostí jako prodej industriálního portfolia Arete, ale rovněž menší transakce do 1 – 10 mil. EUR. Tím regiony získaly 65% podíl na celkovém objemu investic.

Kvartální výsledky interpretujeme jako nadechnutí investorů před další vlnou nákupů. Už nyní se aktivně podílíme na několika transakcích, které budou uzavřené v průběhu letošního roku,” shrnuje první letošní čísla Karel Bor, ředitel české pobočky BNP Paribas Real Estate.

Mint Living Brno Campus

Dalším zjištěním plynoucím ze čtvrtletních výsledků je stoupající zájem investorů o rezidenční nemovitosti, konkrétně domy nebo komplexy s nájemními byty. Poptávka je patrná o projekty v Praze a krajských městech v řádu desítek až stovek bytů, a to jak ze strany institucionálních investorů, tak i ze strany některých developerů. Na trhu se objevila řada nových projektů určených pouze pro nájemní bydlení.

Aktivní jsou investiční skupiny a fondy jako HeimstadenZeitgeist anebo Mint. Prvně jmenovaná společnost byla podepsána pod loňskou rekordní transakcí rezidenčního portfolia Residomo ve výši 1,3 mld. EUR. A nakupovala i v prvním čtvrtletí: tento švédský investor získal portfolio 226 nových bytů v developerském projektu Unicity – Living v Plzni.

Pokračuje konjunktura tuzemského kapitálu. Tuzemští investoři stáli v prvním čtvrtletí za více než polovinou objemu transakcí. Kromě nákupu kancelářské budovy Nová Karolina Park, kterou od Passerinvest Group získala zdejší investiční společnost RT Torax Group, se soustředili především na menší retailové transakce – a to právě zejména v regionech.

Nová Karolína Park, exteriér

Beze změny zůstaly v 1. čtvrtletí i výnosové míry. „Z důvodu zvýšené poptávky investorů po industriálních aktivech pravděpodobně dojde ke zvyšování jejich cen, a tím i snížení yieldů. U výnosů v nákupních centrech naopak investoři očekávají slevy – a majitelé k nim budou zřejmě přístupnější. Proto zde může v průběhu roku dojít k mírnému růstu výnosů. V případě kancelářských budov předpokládáme, že výnosy zůstanou i v letošním roce stabilní,“ doplňuje Kamila Breen, vedoucí poradenství a průzkumu trhu BNP Paribas Real Estate.

 

Zdroj:// Retrend