Hlavní zprávou je zjevné oživení, které na investičním trhu probíhá po útlumu spojeném se dvěma vlnami pandemie. Pololetní výsledky jsou meziročně o 38 % příznivější, pokud odečteme loňský nestandardní prodej bytového portfolia Residomo ve výši 1,3 mld. EUR.  Vidíme navíc řadu dalších transakcí, které by měly být završeny v nejbližších měsících,“ konstatuje Kamila Breen, vedoucí poradenství a průzkumu trhu BNP Paribas Real Estate.

Největší transakcí 1. pololetí byl prodej Protonového centra Praha na Praze 8. Společnost Immorent prodala toto centrum rakouské společnosti Raiffeisen Leasing za 96 mil. eur. K dalším významným prodejům mezi kancelářemi patří Nová Karolina Park v Ostravě, Parkview na Praze 4, Avenir Business Park na Praze 5 nebo Explora Business Centre rovněž na Praze 5.

Zřejmě již natrvalo se ve spektru investičních obchodů usadily rezidenční nemovitosti. V prvním pololetí byla zobchodována portfolia za 80 mil. eur, což je vyjádřeno 10% podílem na všech transakcích,“ doplňuje Kamila Breen.

Mezi kupujícími komerčních nemovitostí s 45% zastoupením tuzemští investoři

Také v prvním pololetí dominovali mezi kupujícími komerčních nemovitostí s 45% zastoupením tuzemští investoři – realitní společnosti, fondy i fyzické osoby. Tuzemské realitní fondy patří k nejčastějším zájemcům o zmíněné retail parky s cenou kolem 5 mil. eur.

Kapitálově silnější subjekty míří zpravidla do oblasti moderních kanceláří a nových skladů. V obou případech je citelný přetlak zájmu nad prémiovou nabídkou, což se netýká jen kvality objektů, ale především jejich obsazení nájemci. Z toho důvodu analytici BNP předvídají v těchto segmentech pokles výnosů: aktuálně činí 4,25 % u kanceláří a 4,75 % u průmyslových nemovitostí.