Pronájmy ukazují na zlepšující se situaci v oblasti automobilové výroby v Evropě. Potvrzuje ji i sousední Německo. Podle Svazu německého automobilového průmyslu se v září 2020 vyrobilo meziročně o 10 procent méně osobních automobilů. V srpnu to přitom bylo o 30 procent a v červenci o sedm procent méně než za stejné období v minulém roce. V květnu přitom produkce poklesla o 64 procent. Tři největší němečtí výrobci hlásí povzbudivé výsledky za letošní třetí kvartál – BMW zažívá 7,1procentní nárůst výroby v Evropě a automobilky Audi a Mercedes-Benz vyrobily v Evropě za toto období přibližně stejné množství aut jako ve stejném období vloni.

„Příprava celého projektu vrcholila v době největšího propuknutí pandemie, přesto jsme ostrý provoz zahájili v červnu 2020, jak bylo původně plánováno. Naše společnost díky němu rozšířila spektrum služeb o kontraktní logistiku, a to hned v jednom z nejnáročnějších oborů,“ dodává Petr Kavalek, ředitel Nippon Express pro Českou republiku a Slovensko.

Postupné oživení výroby a návrat k hodnotám loňského roku zaznamenala v posledních měsících rovněž výroba automobilů v Česku. V prvním pololetí přitom zaznamenala v souvislosti s pandemií téměř třetinový propad. Zatímco podle Sdružení automobilového průmyslu ČR bylo v červnu 2020 vyrobeno ještě o 17 procent méně osobních automobilů než ve stejném období loňského roku, v září a letních měsících byl objem výroby jen o necelých pět procent nižší než v předchozím roce.

Dodávky hned z několika továren se konsolidují v novém logistickém depu Nippon Express u Přehýšova nedaleko dálnice D5 na Plzeňsku. Prostory byly adaptovány tak, aby zde byly dodávky a vyskladnění realizovány v režimu just-in-sequence.

„Obě transakce jsou dokladem toho, že zefektivňování dodavatelsko-odběratelského řetězce se nezastavilo ani v době pandemie covid-19,“ říká Dušan Drábek, vedoucí oddělení pronájmů logistických a průmyslových nemovitostí společnosti BNP Paribas Real Estate. „V porovnání se sousedním Německem nabízí český developerský trh mnohem širší škálu skladových ploch s rychlým dodáním i nižší cenou. Lze tedy očekávat, že podobných projektů – a tedy i pronájmů – bude stále přibývat. “

 

Zdroj:// Logistika.ihned