Také letos se chystá společnost Contera zaměřovat na rozvoj ve strategických lokalitách v Česku i na Slovensku a pokračovat chce i v revitalizacích brownfieldů. V plánu je rovněž omezená spekulativní výstavba.

„Sektor logistických nemovitostí pokračuje v růstu, i když na trhu dochází k výrazným změnám. Mění se třeba náhled nájemců na fungování kancelářských prostor, roste poptávka z oblasti e-commerce a vidíme častější využívání moderních technologií a automatizace výroby,“ říká partner a výkonný ředitel Contery Dušan Kastl.

Roste poptávka z oblasti e-commerce, konstatuje partner a výkonný ředitel Contery Dušan Kastl.

Roste poptávka z oblasti e-commerce, konstatuje partner a výkonný ředitel Contery Dušan Kastl.

 

„Věřím, že výhled na následující dva roky je pozitivní. Trh v České republice je limitován spíše možnostmi výstavby než poptávkou klientů. Uvidíme, co přinese nový stavební zákon,“ dodává Dušan Kastl.

Úvěr na refinancování portfolia

Podle Dušana Kastla byl loňský rok nestandardní, který přinesl hodně nových zvratů a pohledů na svět. „Považuji za úspěch, že Contera tímto obdobím prochází bez zásadních dopadů. Ukazuje se, že naše portfolio je velmi dobře diverzifikované a poskytuje tak vysokou finanční stabilitu.“ říká.

Contera čerstvě obdržela syndikovaný úvěr od ČSOB a Komerční banky v celkové výši 155 milionů eur (více než čtyři miliardy korun), jehož větší část tvoří prostředky na refinancování portfolia moderních skladů a výrobních hal Contery. Druhá část je určena na rozvoj nových projektů, třeba parků v Ostravě-Hrušově a Hustopečích u Brna.

Contera během léta pro oba projekty získala stavební povolení a ihned začala s povrchovými úpravami. V Hrušově vzniká revitalizací brownfieldu blízko sjezdu z dálnice Contera Park Ostrava City D1, který by po svém dokončení měl mít celkovou rozlohu 140 tisíc metrů čtverečních a nabídnout jednotky od 1150 tisíc metrů čtverečních. Investice společného projektu Contery a TPG by měla dosáhnout dvou miliard korun a do regionu přinese minimálně 700 pracovních příležitostí.

Na jihu Moravy, kde roste Contera Park Hustopeče, se kromě povrchových úprav začalo na podzim i se stavbou kruhového objezdu. Ten společnost následně předá kraji. Park se bude skládat ze dvou budov standardu A-class dimenzovaných pro lehký průmysl, skladování a výrobu a Contera se zde na ploše 32 600 metrů čtverečních zaměří na výstavbu build-to-suit. Contera Park Hustopeče by měl po svém dokončení a plném zatížení zaměstnat 250 lidí.

Milníkem je i expanze na Slovensko. Již v roce 2019 Contera díky společnému podniku s TPG získala čtyři zóny Vector Parks (tři na Slovensku, jeden v Česku) a v loni dubnu stvrdila svůj příchod na slovenský trh otevřením pobočky v Bratislavě.

Říčany v novém

V Říčanech, kde Contera již deset let sídlí, začala na podzim dvoufázová rekonstrukce budov nakoupených v roce 2018. Nejprve dojde k úpravám stávající budovy Sanitas, jejíž plocha je zhruba 42 tisíc metrů čtverečních, a kde sídlí největší nájemce Contera Parku Říčany společnost Fast ČR. V první etapě dojde k rekonstrukci bloku o ploše cca 14 tisíc čtverečních metrů. Velkoobchod s elektronikou si zde po dokončení rekonstrukce pronajme významnou část, bude se jednat zejména o kancelářské a skladové prostory. Druhá etapa rekonstrukce je plánovaná na léta 2022 a 2023.

V Říčanech, kde Contera již deset let sídlí, začala na podzim dvoufázová rekonstrukce budov nakoupených v roce 2018 (na vizualizaci budova S).

V Říčanech, kde Contera již deset let sídlí, začala na podzim dvoufázová rekonstrukce budov nakoupených v roce 2018 (na vizualizaci budova S).

Vzniknou zde také obchodní jednotky se showroomy, v blízkosti budovy Billa vyroste obchodně administrativní zóna. Druhá fáze říčanské rekonstrukce přinese do parku novou restauraci s kavárnou, plánované je i coworkingové centrum. Obě přestavby plánuje Contera dokončit v letech 2021 až 2023.

Společnost Contera nepodceňuje spokojenost obyvatel města. Letos začala sponzorovat provoz sdílených jízdních kol společnosti Nextbike, která ulehčí dopravě v okolí parku. Přístup do areálu usnadnila nová propojka z vlakové stanice, zajišťující rychlé spojení do centra Prahy. Změnilo se také pojmenování ulic v parku umožňující snadnější orientaci, nově jsou zde ulice Technická, Obchodní a U Sanitasu. Contera se rovněž stala jedním ze sponzorů nově vznikající skautské klubovny v Říčanech. Součástí rekonstrukce parku je i zásadní revitalizace a rozšíření zeleně.

Spolupráce s giganty

Společnost Contera má více než stovku klientů v Česku i na Slovensku, přes 95 procent nájemních smluv je uzavřeno na minimálně pětileté období. Společnosti se i přes složitosti roku 2020 podařilo letos prodloužit kontrakt se čtvrtinou z nich a získala i kontrakty nové. Ty se týkají plochy více než 100 tisíc metrů čtverečních.

Ještě před startem rekonstrukce Contera v Říčanech uzavřela novou nájemní smlouvu s již zmiňovanou společností Fast ČR (která je mimo jiné provozovatelem sítě Planeo Elektro). V parku letos expandovali třeba i dodavatel elektroerozívních obráběcích strojů Penta či e-shop Spokojený pes, která má v Říčanech centrální sklad. V listopadu Contera podepsala novou smlouvu s Nakladatelstvím Junior a Lékárnu Atrium si pojistila rovnou na dalších deset let.

V Contera Parku Ostrava City prodloužila nájemní smlouvu třeba Ikea, logistický gigant DB Schenker nebo výrobce střešních krytin Ruuki. Tamtéž vznikla loni přístavba pro dodavatele komponent do automobilů Aludyne s celkovou plochou více než 20 tisíc metrů čtverečních. Unikátní kompostovatelné obaly se od srpna vyrábí v Contera Parku Teplice. Svůj závod zde otevřela nizozemská společnost PaperFoam. Smlouvu v Teplicích na podzim prodloužila také logistická společnost Yusen Logistics.

Partnerství s přepravními společnostmi

Novinky hlásí i parky na Slovensku. V Contera Parku Bratislava se staly novými klienty přepravní společnost Pack4you či ReMax Courier Service. Firma specializující se na přepravu balíků a expresních zásilek má nově v Rači kromě skladu i administrativní prostory, kam přesunula své sídlo. Celkem ReMax získal v parku prostor o velikosti 1673 metrů čtverečních.

Tamtéž rozšířila svou plochu logistická společnost PKZ, která zároveň prodloužila s Conterou nájemní smlouvu. Nakladatelství IKAR, nejstarší nájemce v tomto bratislavském parku, který zde sídlí již od roku 2014, si loni smluvně pojistilo své skladové prostory na další roky a expandovalo celkem o 3400 metrů čtverečních.

ReMax Courier Service má nově v bratislavské Rači kromě skladu i administrativní prostory, společnost tam přesunula své sídlo.

 

Na začátku prosince Contera oznámila, že v druhém bratislavském Contera Parku Svätý Jur od července 2021 expanduje poskytovatel fulfillmentových služeb FHB. Získá nové prostory o ploše téměř tři tisíce metrů čtverečních. A ve svém nejmenším slovenském areálu v Prešově Contera v příštích letech chystá rozšíření o dalších 8500 čtverečních metrů, které již mají stavební povolení pro další průmyslový development. V parku bylo loni dokončeno zcela nové parkoviště se 160 místy pro společnost Valeo.

 

Zdroj:// Logistika iHned