Stavba první haly (hala B) o rozloze 20.000 metrů čtverečních započala v listopadu loňského roku, přičemž do její hlavní části se z centra Ostrova přesune výrobní společnost Amphenol Tuchel Industrial. Ta patří mezí významné výrobce elektrických konektorů, čteček, čipových karet a kabelových svazků. Působí v segmentech průmyslu, automatizace, železnice, medicínské techniky, elektromobility či mobilní komunikace.

Společnost Kokiska, provozující stejnojmenný e-shop, si pronajala prostory o celkové velikosti 4500 metrů čtverečních. Dynamicky rostoucí firma původem z Karlových Varů, jež se specializuje na volnočasové produkty, převezme do užívání i 300 metrů čtverečních kancelářských ploch, které budou součástí pronájmu. Datum předání prostor společnosti Kokiska se plánuje na červen 2023 a v nových prostorech bude zaměstnáno až 20 zaměstnanců, z nichž část nyní pracuje v karlovarských skladových prostorech. Developer a stavitel průmyslových zón Panattoni realizuje projekt na území brownfieldu Škody Ostrov.

„Plně zaplnit halu ještě před jejím dokončením je vždy dobrým indikátorem úspěšného projektu. Uzavření dohody se společností Amphenol Tuchel Industrial potvrzuje pozitivní růst etablovaných společností v regionu. Poslední volné prostory v ostrovské hale si pak převezme expandující společnost Kokiska, která prokazuje nám už dobře známý dlouhodobý rozmach v e-commerce sektoru. Obzvlášť mě těší, že můžeme pomoci v růstu firmě z Karlovarského kraje, jež se již 14 let podílí na ekonomické transformaci regionu,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko.

Stěhování do nových prostor bude pro firmu Kokiska milníkem v dosavadní historii společnosti. „Tuto investici můžeme realizovat jen díky více jak desetileté práci a znalosti našich zaměstnanců, se kterými zde máme přátelské i rodinné propojení. Zásadní událostí pro možnost další expanze však byl vstup strategického, dlouhodobého partnera. Švýcarská společnost Gorilla Sports Holding nám dodala sebedůvěru v oblasti financování, ale i nové produkty, které již letos táhnou náš pokračující růst (což zrovna v roce 2022 není v e-commerce úplně pravidelný výsledek). To vše přispěje ke spokojenosti našich zákazníků nejen v České republice, ale i v Polsku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku a na Slovensku,“ komentuje expanzi Jakub Kokštein, jednatel společnosti Kokiska, s tím, že právě větší prostory firmě umožní i rozšíření působnosti do dalších států. Nová hala je koncipována na růst obratu z loňských 200 milionů na 500 milionů korun v letech 2025–2027.

Průmyslová zóna vzniká na brownfieldu po Škodě Ostrov, na jehož revitalizaci společnost Panattoni již investovala přes čtvrt miliardy korun. V rámci počátečních sanací se přímo v areálu vytřídilo k ekologické likvidaci dle typu kontaminace 12.700 tun nebezpečného odpadu. Svým přístupem tak Panattoni zabránila kontaminaci spodních vod nebezpečnými materiály, které se nacházely na mnoha místech areálu. Při demolici bývalého areálu se podařilo recyklovat 98,7 % stavebního a demoličního odpadu.

Na rekultivovaném brownfieldu vzniknou celkem dvě budovy. Součástí průmyslového areálu je i větší budova (hala A) s rozlohou přes 100.000 metrů čtverečních, která by podle společnosti Panattoni mohla přilákat některou z dalších rostoucích společností z oblasti e-commerce.