„Situace na tuzemském trhu se v letošním roce vyznačovala hektičností. Kvůli narušeným dodavatelským řetězcům v oblasti stavebních materiálů byla doba nelehká i pro naše hlavní dodavatele. Rok 2022, kdy slavíme 15 let na českém trhu, byl přesto ve znamení řady rekordů i úspěchů. Podařilo se nám vytvořit podmínky pro expanzi společností z výroby i logistiky, přivést do ČR zcela nové subjekty a dokončit projekty, které získaly řadu oborových ocenění,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko.

Panattoni aktuálně staví projekty o celkové pronajímatelné ploše přesahující 545.000 metrů čtverečních, čímž se řadí na první místo z hlediska výstavby v Česku. Společnosti se navíc daří pronajímat prostory průmyslových nemovitostí ještě před dokončením a v mnoha případech ještě před zahájením stavebních prací či je stavět přímo na míru (BTS) dle požadavků nájemců. To je i případ i haly v Panattoni Parku Chomutov North, kterou obsadí výrobce vysokozdvižných vozíků Jungheinrich, jenž zde vybuduje svůj nejnovější evropský výrobní závod. Prostory dalších hal po celé České republice si již vybraly a zasmluvnily další významné společnosti jako například Autodoc, Dachser, Shipmonk, Maersk nebo firma Ball, jež ve svém automatizovaném závodě v Plzni bude vyrábět stoprocentně recyklovatelné nápojové obaly.

„Míra neobsazenosti průmyslových nemovitostí je na historicky nejnižší úrovni v novodobé historii České republiky. I přesto, že jsme uzavřeli rekordní množství nových nájemních smluv, tak se nám nedaří zcela uspokojit poptávku našich klientů. Potenciál české ekonomiky tak zůstává stále plně nevyužit,“ komentuje Jiří Zita, obchodní ředitel Panattoni.

Titulem největší dokončené a předané stavby se může letos pyšnit distribuční centrum Amazonu v Kojetíně (na horním snímku). Budova o půdorysu 52.000 metrů čtverečních, jež nabízí ve čtyřech podlažích 187.000 metrů čtverečních pronajímatelné plochy, využívá nejmodernější technologie v rámci dnešní logistiky. Pracují zde robotické jednotky, které pomáhají zaměstnancům s vyřizováním objednávek, a tím zásadně zvyšují rychlost celého pracovního procesu. Stavba navíc vyniká energetickou úsporností – na střechu haly byly nainstalovány fotovoltaické panely, jejichž produkci (4 MWp) spotřebuje přímo nájemce. Výrobu tepla navíc zajišťují tepelná čerpadla bez potřeby fosilních paliv. Hala v Kojetíně získala řadu oborových ocenění a bodovala i v rámci prestižní soutěže Estate Awards, ve které vyhrála titul industriální projekt roku 2022.

Panattoni letos dostavila také haly v Panattoni Parku Ostrov, Panattoni Parku Týniště, Panattoni Parku Stříbro, Panattoni Parku Zdice, Panattoni Parku Cheb South a Panattoni Parku Teplice South. „Snažíme se o dlouhodobé zvýšení kvality dodávaných hal, a to zejména se zaměřením na využívání nových technologií v oblasti udržitelnosti a úspory energií. Neustále hledáme nové přístupy a možnosti, jak by nájemci mohli ušetřit co nejvíce provozních nákladů,“ doplňuje Jan Andrejco, technický ředitel Panattoni.

Pozici lídra v oblasti udržitelného rozvoje a využívání moderních technologií společnost Panattoni potvrzuje i v letošním roce. Jako první stavitel průmyslových nemovitostí všechny své projekty cílí na úroveň Excellent v rámci certifikace BREEAM New Construction, která zaručuje vysokou ekologickou šetrnost budov. V roce 2022 získala čtyři certifikáty v úrovni Excellent pro projekty o celkové rozloze 85.500 metrů čtverečních a dalších 15 průmyslových hal s celkovou rozlohou přes 626.000 metrů čtverečních právě prochází procesem certifikace. Čtyři budovy dokonce cílí na úroveň certifikace Outstanding. V současnosti má Panattoni v Česku certifikované budovy dohromady o ploše přes 679.000 metrů čtverečních.

„Udržitelnost a šetrná výstavba patří k hlavním hodnotám naší společnosti. Proto se zaměřujeme na výstavbu na brownfieldech, kde můžeme uplatit ekologické prvky už od samotného počátku a zároveň zachovat dostupnost pro naše klienty. Díky revitalizacím tak můžeme opět vdechnout nový život územím, která již roky neslouží svému původnímu účelu a jsou pro obce a města přítěžím hned z několika faktorů. Krásným příkladem úspěšné revitalizace je logistické centrum v Kojetíně, které vzniklo místo bývalých usazovacích nádrží kojetínského cukrovaru nebo právě vznikající průmyslová zóna v Nýřanech, jež se nachází na území bývalých uhelných dolů a betonárny,“ uzavírá Pavel Sovička.