Developeři na to reagují zvýšenou aktivitou. I přes nižší objem dokončených projektů ve druhém čtvrtletí (86 300 m2) byly v tomto sledovaném období ve fázi realizace projekty s celkovou kapacitou přes 600 tisíc m2. I v tomto ohledu by tak letošek mohl přinést rekordní výsledky. Výsledky stejně jako v míře neobsazenosti, jež klesla ke 2,2 %. A například v Praze nebo v okolí Brna již prakticky není možné získat haly nad 2 000 m2.

I přes robustní výstavbu se kvůli vyšší ceně stavebních materiálů a nedostatku kapacit ve stavebnictví trh potýká s termíny, a tedy i nedostatkem pronajímatelných prostor. V kombinaci s absencí rozvojových pozemků a jejich rostoucí cenou pozorujeme zvyšování nájemného napříč celým Českem až k úrovni 5,3 EUR m2/měsíc,“ popisuje aktuální situaci Dušan Drábek, vedoucí oddělení pronájmu průmyslových a logistických nemovitostí BNP Paribas Real Estate.

Od dubna do června se pronajalo celkem 410 300 m2 skladových a výrobních ploch. U nových pronájmů činí meziroční nárůst 52 % na 271 000 m2. Za poptávkou stojí zejména provozovatelé logistických služeb a společnosti ze sektoru e-commerce a retail. Shrnutí vývoje poptávky dokládají konkrétní nájemní transakce. K nejaktivnějším patřila společnost FM Česká s.r.o., která prodloužila nájemní smlouvu a zároveň expandovala v P3 Parku Lovosice (celkem se jedná o plochu 60 600 m2) a zároveň prodloužila smlouvu na více než 20 000 m2 v P3 Prague D11.

K dalším velkým pronájmům ve 2. kvartále patří také obsazení 25 000 m2 ve VGP Parku Prostějov retailovým řetězcem OKAY. Ten si už v prvním čtvrtletí pronajal skladové prostory ve VGP Parku Vyškov. Oba tyto sklady umožní společnosti OKAY pokrýt český i slovenský trh.

Potvrzuje se trend rostoucího zájmu společností působících v e-commerce a retailu o expanzi skladových prostor. Ostatně, maloobchod ovlivňuje také probíhající výstavbu. Například pro e-commerce giganta Alza buduje v Chrášťanech u Prahy developer GLP halu o ploše 36 000 m2. Téměř dvojnásobný je pak skladový komplex v Boru u Plzně, za nímž stojí developerská společnost CTP. Obsadí ho expandující poskytovatel logistických služeb pro dm drogerie Loxxess.

„Během následujících 18 až 24 měsíců bude klíčovým problémem nová nabídka skladových prostor. Přesto, už v lednu jsme předpovídali, že by se celková kapacita moderních industriálních nemovitostí mohla v letošním roce dostat přes 10 milionů čtverečných metrů. Sílící poptávka tuto predikci potvrzuje. Pokud nenastanou další turbulence, bude tato hranice překročena s novým rokem 2022,“ konstatuje Kamila Breen, vedoucí poradenství a průzkumu trhu BNP Paribas Real Estate.